scio-logo-200x61-1-png

Učím s AI

1. Co je Wisdolia zač?

Wisdolia sama sebe prezentuje jako nástroj, který automaticky generuje učební kartičky (“flashcards”) z jakéhokoliv článku na webu, PDF dokumentu nebo YouTube videa za pomoci umělé inteligence, a to včetně “personalizované zpětné vazby” k odpovědím uživatele. Jinými slovy, z URL adresy článku nebo videa, případně přímo z webové stránky, kterou zrovna pročítáte, v mžiku vytvoří sadu kartiček s otázkami, které mají za úkol otestovat, jak dobře jste porozuměli textu nebo si zapamatovali fakta.

Jelikož schopnosti této webové aplikace mohou uším pokrokových učitelů i svědomitého žactva znít lákavě (a nejinak tomu bylo v našem případě), Wisdolii jsme pro vás otestovali, abychom se jejím kvalitám i případným mouchám podívali na zoubek (tedy na kusadla, ať zvolené metafoře učiníme zadost).

2. Wisdolia krok za krokem

Wisdolia nabízí dvě možnosti, jak do ní vstoupit. 

Tou první je doména www.wisdolia.com. Hlavní stránka vás uvítá poutavým přehledem svých funkcí, počínaje video ukázkou tvorby kartiček z různých zdrojů přes shrnutí možností jejího využití až po pětibodový manuál, jak s aplikací pracovat.

K samotnému otestování, respektive použití aplikace však vám stačí kliknout na zelené tlačítko TRY IT FREE! úplně nahoře, načež vás vyskakovací okno vyzve k přihlášení přes email nebo Google účet. Pokračovat lze i anonymně, ale přihlášení nabízí tu výhodu, že se vám uloží historie a zároveň si můžete ukládat vygenerované kartičky, k nimž se potom můžete libovolně vracet.

c9d434_aaa7a04e94834af6839eda25add19fdamv2-6276822

A pak už stačí jen na stránce, která se vám díky zelenému tlačítku (a případně přihlášení) zpřístupní, zadat do řádku nahoře URL adresu videa, článku nebo PDF souboru, ke kterému si přejete vytvořit kartičky.

Za pár vteřin se vám vygeneruje krátký kvíz v podobě otázek s prostorem pro vaše odpovědi.

Kartičky se dají ukládat, a to buď jednotlivě kliknutím na ikonu záložky v pravém horním rohu u každé kartičky, nebo zaškrtnutím políčka “Save All Cards” , které se zobrazí po kliknutí na záložku. Sadu nových kartiček si můžete pojmenovat (případně ji vložit do nadřazeného balíčku, resp. “decku”, který jste si vytvořili už dříve, a pod tímto názvem ji později najít v historii.

Rozšiřující doplněk pro Chrome​

Druhou možností, jak se k aplikaci dostat, je rozšiřující doplněk pro Chrome. K jeho instalaci vás web Wisdolia vybídne sám – stačí tedy nabídku odsouhlasit a rozšíření následně aktivovat v pravém horním rohu prohlížeče jednoduše tím, že kliknete na ikonu Wisdolia (to pochopitelně platí v případě, že používáte Chrome. Pokud používáte jiný prohlížeč, pobídku k instalaci dostanete taky, ale tento krok pro vás nemá smysl). Veškerá rozšíření prohlížeče naleznete pod ikonkou šedého dílku puzzle v pravém horním rohu.

Výhoda rozšíření spočívá v tom, že stačí mít otevřenou stránku s textem/PDF/videem, ze kterého chcete vytvořit kartičky, a jednoduše kliknout nahoře na rozšíření, načež se vám kartičky vygenerují v pravé části obrazovky, bez nutnosti kopírovat URL aktuálně otevřené stránky. Práce s kvízem, respektive kartičkami je potom totožná s tou na webu.

Rozšíření Wisdolia naleznete v pravém horním rohu prohlížeče pod ikonkou puzzle:

c9d434_1c30e91ba8b94a44b0b8c36ecb8dfd72mv2-1647592

 

3. Využití pro výuku a studium

  • Učitelům může Wisdolia pomoci s přípravou testů, kvízů a doplňkových materiálů k prezentacím a učebnicím.
  • Žákům a studentům pomůže ověřit si znalosti před testem nebo zkouškou a nasměrovat je, na co by se mohl vyučující při zkoušení ptát. Stačí do aplikace nahrát učitelovu prezentaci z hodiny, vybrané stránky učebnice nebo své poznámky z předmětu a voilàvirtuální zkoušející je světě.

Uložené balíčky karet si můžete podle potřeby opakovaně procvičovat, sdílet jako URL nebo emailem, exportovat do aplikace Anki* nebo z nich vytvořit například test pro své studenty. 0tázky i odpovědi lze navíc plně editovat, můžete tedy přidat či vymazat cokoliv, co vám na automaticky vygenerovaných kartičkách chybí nebo nevyhovuje.

Anki je populární bezplatná aplikace k vytváření a správě učebních kartiček, viz https://apps.ankiweb.net/. Anki je dostupná pro Windows 10/11, Mac, Linux, Android i iPhone.

c9d434_764ca4e4f9054283b126d7207a3a895amv2-2987978

 

​4. Plusy a mínusy

Plusy:
  • Vynikající na Wisdolii je rychlost a snadnost, s jakou kartičky generuje. Odpovědi navíc vyhodnotí podle míry přesnosti a komplexnosti, krátké odpovědi doplní o další relevantní údaje a nadto nabídne možnost ještě alternativního vyhodnocení pomocí AI asistenta. 
  • Velkou předností je také schopnost generovat otázky z PDF a především z YouTube videí. Teoreticky vám může aplikace ušetřit čas i tak, že namísto sledování videa si nejdříve vygenerujete kartičky a následně vyhodnotíte, jestli má pro vás video dostatečnou informační hodnotu, nebo ne.
  • Předností je i propojitelnost s aplikací Anki, v níž lze s kartičkami pracovat mnoha různými způsoby.. 
  • Wisdolia  je v základní verzi zdarma (tzv. Starter Plan nabízí 15 sad kartiček, 10 stránek PDF a 10 minut YouTube videa měsíčně).
Mínusy:
  • Třebaže Wisdolia tvrdí, že funguje ve všech jazycích, s češtinou jí to trochu drhne. Při testování českých webů několikrát vygenerovala otázky v angličtině, v jednom případě se míchaly české otázky se slovenskými a občas bylo třeba přimhouřit oko nad gramatikou (“Jaká rada od vlka dostala Červená Karkulka?” “Jaké jsou důležité tělesa a planety ve Sluneční soustavě?”). Z YouTube videí v češtině lze navíc kartičky vygenerovat pouze v případě, že jsou u videa k dispozici titulky (na konci článku ale najdete trik, jak text z videa dostat).
  • Vygenerované otázky nejsou vždy zcela relevantní nebo vyzdvihují méně podstatné informace v textu. Zvlášť ošemetné to může být u textů na webových stránkách – jestliže zvolíte stránku, která obsahuje různorodé informace (např. kromě historie Pražského hradu, která vás zajímá, jsou na stránce také informace o otevírací době či parkovacích možnostech v okolí), mohou v takovém případě vygenerované dotazy připomínat spíš konkurz na hradní ostrahu než vědomostní kvíz.
  • Omezení ve verzi zdarma se vztahuje nejen na počet stránek textu, respektive minut videa a sad kartiček, ale i na volbu ohledně počtu otázek (v bezplatné verzi je počet kartiček pevně daný, v placených verzích si ho můžete sami zvolit). Obdobně nelze nechat si vygenerovat více sad otázek ke stejnému textu či videu, zatímco v placených verzích to možné je.

V bezplatné verzi je počet kartiček pevně daný:

c9d434_ffa22ad1cd9644ffb0805a31dc2f5f39mv2-2137380

 

​5. Shrnutí

Generování kvízů z textů a videí pouhým klikem je fantastická věc jak pro oživení výuky či nejrůznější studijní účely, jako je příprava na písemku nebo prezentaci projektu, tak jako kontrola správného pochopení obsahu přečteného článku nebo zhlédnutého videa. Navzdory svým jazykovým nedokonalostem tedy Wisdolia rozhodně stojí za vyzkoušení.

Na úplný závěr přidáváme ještě několik užitečných tipů:

  • Ve své nejdražší verzi (která vychází na 12-20 $ měsíčně podle délky předplatného) nabízí Wisdolia i praktickou funkci “Image Occlusion”. Ta umí zakrýt například jednotlivé popisky u obrázku či grafu, což je praktické třeba při učení se slovíček v cizím jazyce nebo odborných pojmů. Toho lze však snadno docílit i zdarma, a to stejnojmenným doplňkem v již zmiňované aplikaci Anki.

Ukázka funkce “Image Occlusion”:

c9d434_3b09e6af16dd4df0a9fce11a7cd9fd0fmv2-3351497
  • Jak zjistíte, jestli má vámi zvolené YouTube video zabudované titulky? Podívejte se, jestli je ikona titulků v pravé dolní části videa aktivní (= má bílou barvu a lze na ni kliknout). Pokud ano, hurá! S videem si Wisdolia hravě poradí. Anebo při hledání videí použijte filtr (tato možnost se zobrazí po hledání videí na YouTube vpravo nahoře) a jednoduše si zvolte, že chcete zobrazit jen videa s titulky.

 

Ikonu titulků na YouTube naleznete v pravém dolním rohu každého videa):

c9d434_f2730cd9424b4c6aaffe0415e18a00a6mv2-2141602
  • Toužíte-li vytvořit kartičky z videa, které v sobě nemá zabudované titulky, lze to obejít například takto: 1. Stáhnete si vybrané video z YouTube (nemáte-li na YouTube účet Premium, video vám nepůjde stáhnout přímo z YouTube; URL videa tedy zkopírujte do https://ssyoutube.com a stáhněte odtamtud), 2) nahrajete ho do nějakého generátoru titulků, např. https://www.veed.io/, a 3) skript následně převedete do PDF (doporučujeme vygenerovaný skript zkopírovat přímo z veed.io do textového editoru a vytvořený dokument následně uložit jako PDF. V bezplatné verzi vám totiž veed.io stažení skriptu zamítne a vybídne vás k upgradu na placenou verzi. Ano, nastíněný postup je trochu švejkovina, ale funguje.).

Tak přejeme zábavné putování touto “Krajinou moudrosti”, jak by se slovo Wisdolia dalo přeložit, a v komentářích uvítáme veškeré vaše postřehy a další tipy, jak může Wisdolia náš – a hlavně ten váš – svět vzdělávání obohatit.