Publikováno: 18. 9. 2024
Autor: Štěpán Kudláček

V době, kdy nám život zjednodušují Claude, ChatGPT, Mistral, Copilot či Gemini máme možnost vyzkoušet novinku ze světa umělé inteligence, Venice AI. V překladu z angličtiny lze název přeložit jako Benátky. Takové pojmenování je účelné a autoři dle svých slov tím chtějí znázornit, že jejich nástroj je stejně pokrokový, revoluční a připraven se nepoddat velkým hráčům stejně jako Benátky.

Venice.AI si zakládá na ochraně soukromí

Na rozdíl od většiny populárních AI chatů neklade Venice důraz pouze na schopnosti, ale především na ochranu soukromí uživatelů. Platforma se pyšní tím, že neukládá konverzace, nešpehuje své uživatele a necenzuruje AI. Díky decentralizovanému přístupu k výpočetním zdrojům a šifrované komunikaci zajišťuje, že vaše interakce s AI zůstanou skutečně soukromé. Pokud by vás zajímalo více o soukromí, můžete si přečíst prohlášení firmy na stránkách.

snimek-obrazovky-2024-09-18-132658

Generujte s žáky odpovědi nejen šifrovaně, ale i bez účtu

Venice není jen o soukromí – vyniká také jednoduchostí a dostupností. Bez nutnosti instalace nebo vytváření účtu nabízí okamžitý přístup k pokročilým AI funkcím přímo z prohlížeče nebo mobilního zařízení a zatím zcela bez reklam. Ať už chcete generovat odpovědi na otázky, obrázky, nebo programovat, Venice je připravena pomoci. Nástroj můžete navíc využít s žáky při výuce bez ohledu na věk, protože u neregistrovaných účtů sbírá pouze obecné informace o použitém prohlížeči, IP adrese nebo třeba časovém pásmu. Je tedy na každém učiteli, jak efektivně dokáže do výuky nástroj zahrnout.

 

Denní limity aplikace

V případě práce bez účtu jste schopni denně na jednu IP adresu položit 15 dotazů a vygenerovat 5 obrázků. Takto malý limit je výbornou možností, jak učit žáky používat umělou inteligenci v rozumné míře. Účet si samozřejmě u Venice.ai zřídit můžete a pokud tak uděláte, můžete se zeptat na 25 dotazů a vygenerovat si 15 obrázků. Existuje i placená varianta, která toho umožňuje daleko více, od nahrávání souborů přes zrušení limitu na dotazy, úpravu limitu na generování až 1000 obrázků denně ve vyšším rozlišení či třeba více soukromí.

 

Běží na modelech postavených na Llama 3 od Mety

Motorem chatbota jsou dva jazykové modely Nous Theta 8B a Nous Hermes 3 8B, které pracují na architektuře Llama 3 od společnosti Meta. V porovnání s největšími modely lze říct, že malinko zaostávají. Mají daleko menší vědomostní základnu a díky tomu se Venice občas do svých odpovědí zamotá. Vyzkoušel jsem pro ilustraci porovnat, jak by vypadal seznam aktivit k procvičení blokového programování od Llama 3.1, Claude 3.5, GPT-4o, MS Copilot.

 

Prompt byl:

Pomáháš mi jako učitel informatiky. Chtěl bych po tobě, abys mi navrhl úkoly, které bych s žáky na základní mohl dělat k procvičení programování pomocí definovaných bloků, např. Scratch, Micro:bit. Buď prosím konkrétní a co nejpřesnější.

 

Výsledky vypadaly takto:

Venice.ai (Llama)

Claude 3.5

ChatGPT (GPT-4o)

MS Copilot

 

Porovnání s jinými modely

Když jsem vytvářel ukázky výše, malinko jsem se udivil kvalitě výstupů u Venice.ai. V některých případech dělá překlepy nebo špatně skloňuje. Text je čitelný, ale občas tyto chyby mohou bít do očí. Odpovědi jsou oproti největším hráčům na poli AI spíše obecnějšího charakteru, ale když si trváte na svém a chcete jít více do hloubky, tak dostanete o něco podrobnější odpověď. Nedá se asi říct, že by se jednalo o chatbota, kterého bych denně používal, protože na to jsou tady asi lepší možnosti, viz výstup z Claude, ChatGPT nebo Copilotu, ale každý někde začínal a věřím, že i modely od Mety zažijí vzestup.

 

Jak Venice.ai obstojí v generování obrázků?

Byť se může zdát, že Venice.ai není nejlepší na tvorbu textů, tak není určitě nutné nad tímto nástrojem zlomit hůl. Je to přesně ten typ pomocníka, kterému jde nejvíce kreslení. Poprosil jsem jej, aby mi vygeneroval obrázek domku na stromě na pláži a výstup nebyl vůbec špatný na to, že se jedná o nástroj, který je zdarma a bez nutnosti registrace. Prompt je nutné zadávat v angličtině, protože v češtině mi to nedokázalo vygenerovat nic kloudného. Na výběr máte z více modelů, kdy každý pracuje malinko jinak. Níže se můžete podívat na výsledek dle jednotlivých modelů.

 

venice-ai-images

venice-ai-images2

Stejně jsem o obrázek poprosil Dall-E 3 pomocí ChatGPT a výsledek sice možná o něco detailnější, ale zase je nutné podotknout, že se jedná o nástroj, který je placený. Stejná technologie je rovněž v MS Copilotu a generování je podmíněno registrací.

dall%c2%b7e

 

Práce v aplikaci Venice.ai je velice intuitivní

Orientace v programu je opravdu snadná a zvládne ji každý s přehledem. Jsou dvě možnosti, jak aplikaci probudit k součinnosti. První možností je vstoupit na stránku https://venice.ai, napsat prompt do políčka a vybrat si, co bychom po robotovi chtěli, jestli obrázek či text. Já jsem vybral text (viz piktogram na screenshotu), zadal bych dotaz a klikl na tlačítko pro generování.

tady-ma-byt-prompt

Druhou možností je využít stránky https://venice.ai/chat, který vás automaticky přesměruje na nabídku. Odkud si již můžete vybrat, co budete chtít dělat dále.

venice-ai-ovladani

Ať už zvolíte text, obrázky či kód, budete si moci nástroj ještě dále přizpůsobit. Vedle zadávacího políčka se vám zobrazí ikona ozubeného kola, které značí nastavení. V nastavení si je poté možné nastavit model, teplotu (jak moc bude kreativní) a také případně předdefinovaný prompt, jenž má roli stejnou jako custom instruction v ChatGPT. Můžete mu nastavit předem definované role, aby se vám s nástrojem snadněji pracovalo. O to více si myslím, že se jedná o aplikaci vhodnou k nácviku správného používání chatbota umělé inteligence. Takto nastavené systémové prompty je možné použít i v novém chatu.

venice-ai-settings

Pár slov na závěr

Nástroj Venice.ai je zajímavý svým provedením a je vlastně prvním, u kterého není třeba žádných registrací a staví na první místo bezpečnost před funkcemi. Funkce však také nejsou zanedbatelné, protože nabízí hromadu různých modelů ke generování obrázků nebo 2 jazykové modely pro generování textu a kódu. Text není jeho nejsilnější stránkou, ale zcela perfektně poslouží jako aplikace pro nácvik práce s umělou inteligencí nebo jako generátor obrázků. Mně se nástroj velice líbí a těším se, až budou další podobného druhu.

 

Autor: Štěpán Kudláček

 

remove-background-project-3

Znáte generátor příprav na výuku ScioBot? Za tři minuty vytvoří kompletní přípravu včetně zajímavých aktivit pro žáky a interaktivních materiálů. ScioBot je zdarma, stačí se registrovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *